Nadpřirozenorituál je bránou víra klíčem

Dracula

Publikováno 14.09.2016 v 19:26 v kategorii Upíři, přečteno: 53x

Vlad III. Dracula, valašský kníže, se narodil v zimě v roce 1431 v sedmihradské pevnosti, jako syn valašského knížete Vláda II. Přezdívalo se mu také Napichovač.
V roce 1442 byl uvězněn jako rukojmí za svého otce a držen několik let na istanbulském dvoře. Po otcově zavraždění byl v prosinci 1447 propuštěn.
V následujících letech se připojil k sedmihradskému knížeti Janu Hunyadimu.
V roce 1456 si Vlad podmanil Valašsko a v roce 1459 zahájil otevřenou protiosmanskou politiku a umlčel vnitřní opozici.
Sultán Mehmed II. obklíčil s vojskem Valaško a knížetem prohlásil Vladova bratra Radua Sličného. Ten získal podporu valašské šlechty a mohl vyštvat Vlada do Uher.
Vlad se opět zmocnil knížecího trůnu až v roce 1475. Dosáhl toho s moldavskou a sedmihradskou pomocí. Po necelém roce své nové vlády, v roce 1476, zahynul. Možná padl v boji s Turky, nebo byl zavražděn valašskými bojary, kteří protestovali proti jeho krutovládě.
Vlad III. Dracula byl znám svou krutostí. Říkalo se, že pozval všechny chudáky v zemi na svůj hrad na velkou hostinu. Nechal je upálit a prohlásil, že tím vlastně snížil chudobu v zemi. Turkům prý nechal přibít turbany hřebíky k hlavě.
Vlad III. vedl vůči Osmanské říši nezávislou politiku namířenou proti osmanské expanzi.
I přes svou krutost je považován za spravedlivého vládce a ochránce valašské nezávislosti.
V románu Brama Stokera „ Dracula“ je Vlad popsán jako upír. Tento román je ale pouze smyšlený. Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl. Někteří lidé vidí Vláda III. jako sadistu, ale on byl také velmi inteligentním a dobrým panovníkem.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?